1. Złóż wniosek
Nabór wniosków o zawarcie umowy najmu realizowany będzie przez gminę właściwą dla realizowanej inwestycji przed rozpoczęciem prac budowlanych. Kryteria pierwszeństwa naboru określone zostaną przez radę gminy i ogłoszone w biuletynie informacji publicznej. Informacja o naborze będzie dostępna na naszej stronie internetowej oraz na stronie Gminy.
2. Partycypacja (wkład własny)
Po przeprowadzonym naborze wniosków i otrzymaniu pozytywnej decyzji następuje podpisanie umowy partycypacyjnej, w której określane są m.in. kwota partycypacji i zasady jej płatności. W umowie partycypacji określa się lokal mieszkalny, który ma być przedmiotem umowy najmu. Kwota partycypacji zwracana jest najemcy w przypadku rezygnacji z najmu lokalu.
Partycypacja (wkład własny)
Partycypacja jest to kwota pokrywająca minimum 10% kosztów wybudowania danego lokalu (wysokość partycypacji może się różnić ze względu na indywidualne uwarunkowania inwestycji)
Każdy najemca będzie zobowiązany do zawarcia z KZN SIM Tranów Sp. z o.o. umowy w sprawie partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego, którego będzie najemcą. Istnieje możliwość rozliczenia partycypacji poprzez:
• tymczasowe obniżki czynszu,
• wliczenie kwoty partycypacji do wykupu mieszkania i stopniowe dojście do własności.
3. Realizacja inwestycji
Inwestycje realizowane są w czasie ok. 2 lat od podpisania przez potencjalnego najemcę umowy partycypacyjnej.
4. Podpisanie umów i przekazanie mieszkań
Kiedy inwestycja będzie gotowa następuje podpisanie umów najmu z najemcami. Przy podpisaniu umowy najmu będzie pobierana kaucja (wysokość kaucji ustala dana Gmina). W przypadku rozwiązania umowy najmu lokalu, kaucja jest zwracana.
Możliwość zamieszkania w komfortowym, nowoczesnym budownictwie bez konieczności zaciągania wysokiego kredytu
Najem mieszkania estetycznie wykończonego „Pod klucz”
Umiarkowane ceny czynszu
Jakie warunki musisz spełniać, aby móc zawrzeć umowę najmu?
• nie posiadać tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego na terenie gminy
• nie przekraczać górnego limitu dochodowego
Górny limit dochodowy, czyli maksymalny dochód netto gospodarstwa domowego, umożliwiający ubieganie się o najem lokalu z zasobu SIM, który będzie obowiązywał w 2024 roku
Osoba lub rodzina ubiegająca się o najem może posiadać mieszkanie w innej miejscowości, w przypadku, gdy zmiana miejsca zamieszkania jest związana z podjęciem pracy w pobliżu położenia lokalu SIM. W takiej sytuacji nie ma obowiązku zbycia prawa własności bądź tytułu prawnego do posiadanego już mieszkania.
Osoba, która aktualnie posiada tytuł prawny do lokalu w tej samej gminie co lokal KZN SIM Tarnów Sp. z o.o.., może ubiegać się o najem przekładając oświadczenie, iż w dniu objęcia lokalu z SIM, wyzbędzie się poprzedniego tytułu prawnego.
SIM może wynająć lokal mieszkalny osobie, która spełnia kryteria dochodowe określone w ustawie z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych (Dz.U. z 2022 r. poz.377, z późn. zm.), tj. średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego w roku poprzedzającym rok, w którym zawierana jest umowa najmu lokalu mieszkalnego, nie przekracza:
• 75% w jednoosobowym gospodarstwie domowym*,
• 105% w dwuosobowym gospodarstwie domowym,
• 145% w trzyosobowym gospodarstwie domowym,
• 170% w czteroosobowym gospodarstwie domowym,
• 170% w gospodarstwie domowym większym niż czteroosobowe, powiększone o dodatkowe 35% na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym,
– iloczynu wysokości ostatnio ogłoszonego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto w gospodarce narodowej w województwie**, na terenie którego położony jest lokal mieszkalny oraz współczynnika 1,2.
* Gospodarstwo domowe to osoby zamieszkujące razem i wspólnie utrzymujące się bez względu na ich pokrewieństwo czy status cywilny.
** W województwie kujawsko-pomorskim przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w roku 2021 wynosiło 5045,26 zł (źródło GUS).
W przygotowaniu…